Приєднання Бессарабії та Північної Буковини до СРСР (рос. Прутский поход 1940, рум. Armata sovietică de ocupație din Basarabia și Bucovina) (28 червня — 3 липня 1940) — військова операція, проведена Червоною армією з метою примусової передачі Румунією Бессарабії та Північної Буковини до складу СРСР. Радянською стороною планувалося як повномасштабне військове вторгнення до Румунії, але, за кілька годин до початку операції, король Румунії Кароль IIприйняв ультимативну ноту радянської сторони й погодився передати Бессарабію та Північну Буковину СРСР.
Військова операція із зайняття території радянськими військами тривала 6 днів, в результаті була захоплена територія Бессарабії (44 000 км² з населенням 3,2 млн чол.), Північної Буковини (6 000 км 2 з населенням 500 000 чол.) та регіон Герца (304 км² з населенням 25 000 чол.).
Проведення даної операції радянськими військами було заплановано як наслідок підписання таємної угоди між урядами Радянського Союзу та Третього Рейху, так званого пакту Молотова — Ріббентропа, її здійснення стало можливим лише після краху Франції у війні з Німеччиною, коли стала очевидною ілюзорність англо-французьких обіцянок Румунії з підтримки її територіальної цілісності.
Радянський Союз планував проведення повномасштабного вторгнення, але румунський уряд, проаналізувавши стан справ, був змушений погодитися з ультиматумом радянської сторони й виконати всі вимоги.
2 серпня 1940 на більшій частині захоплених земель (за винятком Буковини та Південної Бессарабії) була створена Молдавська Радянська Соціалістична Республіка, попередник сучасної Республіки Молдова.
ПОДІБНІ ПУБЛІКАЦІЇ
Довідка про наявність оунівського підпілля в Кутському районі
Записи посла Роґера Рачинського стосовно переходу найвищих органів польської влади до Румунії та відставки кол. Президента ПР проф. Іґнація Мосціцького
Газетне повідомлення про знайдені жертви із Станіславівської тюрми біля Надвірної. 27 липня 1941 р.
Реєстр осіб що служили в Австро-Угорській армії. Івано-Франківська область.
Плани ріки Черемош в районі селища Кути 1910-1939 рр.
Довідка про результати організованої у місті Надвірна засади на підпільників ОУН, зокрема вбивство двох громадян
Сьогодні 75 роковини початку депортації західних українців (відео)
Довідка Ланчинского РВ МДБ про результати ліквідації українського підпілля в районі за період з січня до листопада 1949 р.
Нота керівництва СРСР, вручена польському послу в Москві ранком 17.09.1939 року
Протокол допиту Бойчук Ніни Петрівни 1926 р. народження, уроженка містечка Делятин, Яремчанского р-на, Станіславскої області
Кути Млинівка
Листопадовий Зрив 1918 рік. Проголошення ЗУНР (Відео)
Comments: